Viete kde si môžete prezrieť kódy nakladania spracovateľov odpadov?

Pri vypĺňaní Evidenčných listov odpadu v praxi často nastáva situácia, kedy firma či obec nevie, aký kód nakladania má použiť pre daný odber odpadov. Prípadne nevie, či daná zberová spoločnosť môže odoberať odpad, ktorý jej vzniká v prevádzke.

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Ako teda zistiť kód nakladania, resp. zoznam povolených odpadov spracovateľa, či zberovky?

Doposiaľ najbežnejší spôsob zistenia danej informácie bolo zdvihnúť telefón a zavolať priamo k spracovateľovi, či do zberovej spoločnosti. Prípadne poslať im mail.

Sú tu však aj ďalšie možnosti. Napríklad Slovenská agentúra životného prostredia vytvorila fajn Register zariadení na zhodnocovanie odpadov. V ňom si môžete filtrovať informácie podľa názvu firmy, IČO, lokality, kódu nakladania, či podľa katalógového čísla odpadu. Odporúčam si to pozrieť aj v prípade, že chcete nájsť nejakého odberateľa pre Vaše odpady.

Nevýhodou tohto systému je to, že je zjavne neaktuálny. Do akej miery však povedať nevieme.

Chcete viac info k evidovaniu odpadov? Zaujať by Vás mohli aj nasledovné články:

Webové stránky spracovateľov odpadu

K dispozícii máme však aj ďalšie zdroje, kde by sme si to mohli nájsť. Nový zákon o odpadoch 79/2015 v paragrafe 17 nariaďuje spracovateľom odpadov, aby mali rozhodnutia zverejnené na svojej web stránke. Má to však obmedzenia a limity.

Obmedzenie spočíva v tom, že najskôr by to na ich weboch tie firmy museli mať zverejnené (a musíte to tam niekde nájsť), čo často krát nie je ani rok po účinnosti zákona. Ďalšie obmedzenie spočíva v tom, že sa táto povinnosť vzťahuje len na zariadenia na zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov. Netýka sa to napríklad zariadení na zber odpadov či obchodníkov, čo by sa veľmi zišlo – česť výnimkám, niektorí to zverejňujú dobrovoľne.

Limit celej tejto povinnosti spočíva v tom, že ak už má spracovateľ odpadu na svojom webe dané súhlasy zverejnené, zväčša sa jedná o kopec dokumentov, ktoré hľadanie sťažujú. Ide najmä o to, že keď má spracovateľ odpadov vydaný súhlas, zväčša k nemu má vydaných niekoľko zmien, ktoré sú vždy v samostatných dokumentoch. Teda ak chcete nájsť niekedy konkrétnu informáciu, musíte sa prehrabávať všetkými dokumentmi.

A to veľakrát pátrača informácii odradí a radšej zdvihne telefón a vybaví to po starom.

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Nižšie prikladáme pár webov spracovateľov, kde sme dané informácie našli. Zoznam však samozrejme nie je úplný. Kľudne pridajte do komentárov odkazy na iných spracovateľov, či zberovky, ktoré to na svojich weboch majú zverejnené.

Brantner Slovakia

Detox

ecorec Slovensko

FCC Slovensko (bývalá .A.S.A.)

HOTIS Recycling

Konzeko

KOSIT (v ľavom menu si kliknite na súhlasy a povolenia)

Metalimpex Slovakia

Marius Pedersen

Waste transport (bývala SITA)

Zberné suroviny (na hornej lište si treba rozkliknúť prevádzku)

ŽP EKO QELET

 

Chcete viac info k evidovaniu odpadov? Zaujať by Vás mohli aj nasledovné články:

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáře
  1. Jana Spurná píše:

    Dobrý deň ja som hľadala súhlasy pre kovy, našla som zberné suroviny. Je tam však dosť komplikované a treba sa preklikať cez jednotlivé prevádzky zasielam aj odkaz na prevádzku v nitre http://www.zsza.sk/nitra.htm

    ďalej žp ekoqelet http://www.ekoqelet.sk/Rozhodnutia ale majú tam len dve prevádzky

    metalimpex Slovakia som anšla tu http://www.metalimpex-slovakia.sk/

    hotis recycling som našla tu, ale nie to čo som hľadala http://hotis.sk/certifikaty-a-licencie/ o TSR Slovakia som nenašla nič,

  2. Stano S píše:

    Super článok, pripájam niečo aj ja

    Ja som si pozrel stránky východniarskych firiem
    Kosit to má pekne prehľadné http://kosit.sk/ v ľavom menu si rozkliknite čo hľadáte
    Technické služby mesta Prešov som nenašiel nič
    Fecupral Prešov má na stránke nejaké informácie, ale dokumenty sa otvoriť nedajú http://www.fecupral.sk/sk/sluzby/nebezpecny_odpad/suhlasy_stytnych_organov_udelene_spolocnosti_fecupral O AVE, resp VODS som nenašiel nič

  3. Silvia píše:

    Ako je to v prípade § 77 zákona o odpadoch. Ak si ako PO najmeme firmu pre tieto stavebné práce, môže za nás stavebná firma odviesť odpad? Musíme skúmať , či má nato oprávnenie? Musí mať túto činnosť zapísanú v OR ? Väčšina firiem nemá.

    • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

      3 krát áno. Odpad od Vás môžu odviesť, ak majú na to papier. Áno, mali by ste to skúmať a áno, mali by to mať v obchodnom registri ako nakladanie s nebezpečným prípadne nie nebezpečným odpadom.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.