Štvrtá z jesenných zmien je zmena zákona o odpadoch. A zmeny to budú veľké a opäť až revolučné.
Súčasné vedenie ministerstva, to sú takí revolucionári. Revolučných návrhov predstavili už kopec, no len veľmi málo sa zatiaľ aj podarilo k zdarnému koncu dokončiť. Uvidíme ako si poradia s novými revolúciami, ktoré by chceli zaviesť do praxe. Ministerstvo by skôr potrebovalo vizionárov a až potom revolucionárov.
Ministerstvo by chcelo zmeniť aj zákon o odpadoch. Resp. nejde o priamu novelu zákona o odpadoch ale o nepriamu. Zákon o odpadoch sa pokúšajú zmeniť cez zákon o IPKZ. Tam teda hľadajte všetko dôležité.
A pripomienkovať ho môžete do 13.12.2022. Celkovo je tam 49 zmien, teda dosť.
Program odpadového hospodárstva sa mení na plán odpadového hospodárstva a slovíčko program sa mení na plán. Je tomu venovaných strašne veľa nepotrebných bodov, takže žiadna revolúcia a poďme ďalej.
Trápi Vás pri vypisovaní Sprievodného listu nebezpečného odpadu, že kto je odosielateľ NO? Tak ak ešte chvíľku vydržíte, tak potom Vás to už nebude trápiť.
Prečo? Lebo od roku 2024 by sa mala zrušiť povinnosť odosielateľa posielať kópie SLNO na okresný úrad v sídle nakládky a vykládky. Vuau, super. Danú povinnosť bude mať už len príjemca.
A pozor, papierová forma by mala ísť do zabudnutia. Ministerstvo prepravilo revolúciu aj v tomto. Tramtatadám – ISOH. Áno ambíciou je aby sa to riešilo cez Informačný systém. Dali si termín 2024, takže držme palce aby sa to nakoniec opäť raz nepresúvalo na rok 2025, 2026, 2027 …
Nechýbajú Vám tak trošku kvalitné a pevné igelitky? Mne áno. Sú pevné a vydržali dlho, čo sa nedá porovnať s papierovou alternatívou.
Dosť bolo sentimentu. Prichádza ďalšia revolúcia. Predstavte si do čoho si dávate v obchode pečivo, zeleninu, či ovocie. Zrejme do plastového sáčiku, tzv. veľmi ľahkej plastovej tašky.
Alebo do čoho si dávate zakúpený tovar. Možno si pri pokladni kúpite trošku silnejšiu tašku, tzv. ľahkú plastovú tašku.
A z čoho je zložený plastová taška a veľmi ľahká plastová taška? Odpoveď je ľahká, veď z plastu. A tu končí jeden biznis a začína druhý. Tieto plastové ľahké a veľmi ľahké tašky (teda do 50 mikrometrov, nie nad) by mali zmeniť zloženie. Ak sa to schváli, z ropy vyrobené tašky by sa mali začať vyrábať z biologicky rozložiteľného materiálu.
Akého? to by mala vyšpecifikovať vyhláška. Takže na pečivo, ovocie, či pri pokladni by ste mali dostať len tašku biologicky rozložiteľnú. Čo na to poviete? Som zvedavý aj na názor distribútorov.
V každom prípade, tieto rozložiteľné sáčiky je snaha použiť druhý krát a to na zber kuchynských BIO odpadov. 70 % obcí si uplatňuje výnimky zo zberu kuchynských BIO odpadov, lebo vraj kompostujú, ale sáčiky sa zavedú plošne a pre všetkých. Myšlienka to ale nie je zlá.
Chcete dostávať nové články? Zanechajte nám svoj e-mail a my Vám zašleme vždy aktuálne informácie.
Nechcete v obci zaviesť množstvový zber? Za chvíľku sa Vás na názor možno nikto nebude pýtať. A dostanete to nariadené.
Ako to už býva, veľké veci neprejdú bez veľkého odporu. Množstvový zber zmesového komunálneho odpadu bol doposiaľ dobrovoľný.
Ak sa schváli táto zmena, množstvový zberu bude pre Individuálnu bytovú výstavbu od roku 2025 POVINNÝ a pre Komplexnú bytovú výstavbu dobrovoľný.
A v nadväznosti pre firmy – do konca roka 2029 dobrovoľný a od 2030 povinný aj pre firmy. Povinný množstvový zber pre IBV vyvolá zrejme veľkú vlnu odporu. Myšlienka to však nie je zlá, no diktovať ju povinne vyvolá zrejme búrlivé reakcie.
Ak sa zavedie povinný zber pre IBV od 2025 nevidím dôvod na to aby sa pre firmy povinne nastavil až od roku 2030. Firmy výrazným spôsobom prispievajú do tvorby zmesového komunálneho odpadu a bolo by vhodné ich do toho zapojiť čím skôr.
Zmien v tejto novele je oveľa viac. Napríklad zmeny pre čierne skládky, skládky odpadov, súhlasy, ciele zberu, distribútorov obalov …
A aké sú to konkrétne jesenné zmeny v zákone a vyhláškach, či aký budú mať vplyv na prax? Pripravíme na to aj webinár. Zatiaľ si môžete v našom e-školení prečítať aký to bude mať dopad na prax a na čo si dať v prípade schválenia tejto legislatívy pozor.
Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.
Zavedenie množstvového zberu má nesporný pozitívny vplyv na triedenieodpadov a znižovanie množstva zmesového odpadu, pozri naša obec Trnavá Hora:
2018 paušálny poplatok, vysypané 7 851 kukanádob, objem 150t zmesový odpad
2019 zavedený množstvový zber – žetóny
2021 množstvový zber, vysypané 3655 kukanádob, objem 105 t zmesový odpad
Zníženie byrokratickej záťaže firiem, na čom náš štát ozaj výrazne pracuje, je dôležitá vec. Veď ktorý štát by chcel dať firmám tak obrovské množstvo povinností, že z nemožnosti splniť ich narastajúci počet začnú nakoniec ignorovať všetky? V tomto kontexte je možnosť zasielania SLNO len pre príjemcu príjemnou zmenou.
Ono to má ale dve stránky. Všeobecne sa vníma, že najväčší problém je, že ako odosielateľ mám niekde zaslať SLNO – NEZABUDNÚŤ v danom termíne, lebo je to ozaj VEĽMI dôležité.
Ale väčší problém je v tom, že osobe – odosielateľovi – z uvedenia v tejto položke vyplýva mnoho zložitejších povinnosti.
Totiž odosielateľ vo veľkom rozsahu zodpovedá aj za ADR pri preprave, za technický stav a vybavenie dopravcu ap. Teda aj za prípadné dôsledky havárie atď. Teraz si aspoň časť pôvodcov skontroluje, či sú, alebo nie sú legislatívne odosielateľom a snažia sa tomu vyhnúť. Dá sa to čiastočne upraviť zmluvne. A komplikácia, keď sa na vozidle odberateľa odpadu nachádza odpad od 5 pôvodcov a všetci sú uvedený na SLNO ako odosielateľ … – jedna preprava – 5 odosielateľov… Po takej zdarnej novele si myslím, že ako odosielateľ bude vždy uvedený len pôvodca bez toho, aby si to vôbec uvedomil.
Pekný deň prajem.