V predošlom článku sme písali o tom, že od roku 2023 bude na Slovensku zakázané skládkovať neupravený odpad.
Inými slovami, ak bude chcieť firma alebo obec svoj odpad aj po roku 2023 skládkovať svoj odpad, nebude to také ľahké. Skládka Vám môže povedať že nemáte upravené odpady, máte tam veľa BIO, kartónov, plastov … a že Váš odpad na skládku nemôže prevziať.
Tie pripravenejšie skládky Vám ale ponúknu alternatívu. MBÚ. Mechanicko biologickú úpravu. No ale to už nebude stáť skládkovanie ani 30 a ani 50 € na tonu.
Ako si to predstaviť, čo to je? Predstavte si väčší areál, na ňom halu a v nej technológia na úprava odpadov. Teda taká malá továreň. Tá technológia, to sú dopravníky, drviče, triediaca technológia, optické technológie, BIO technológie … ktoré zabezpečia, že Váš neupravený odpad sa upraví.
Celý zákaz skládkovania neupravených odpadov nám nariaďuje EÚ. MBÚ by to mala zabezpečiť. Čiastočne. Jej výhodou je to, že ide o relatívne veľmi lákavý koncept tak pre štát, ako aj spracovateľov odpadu.
Štát si splní záväzky voči EÚ a spracovatelia si môžu ponechať kontrolu aj nad spracovaním odpadov. Takýchto zariadení bude treba na Slovensku desiatky , čo je pre diverzifikáciu a konkurenciu určite fajn.
Zaujímavé je to aj z investičného pohľadu. Treba na to „len pár miliónov eur“. A láka to aj z toho pohľadu, že voči týmto triediacim metódam sa neočakáva masívny odpor verejnosti.
V neposlednom rade je výhoda aj v nepriamej podpore Ministerstva. Na zmenu odpadového hospodárstva dali najprv 1,5 roka, neskôr k tomu pridali ešte ďalšie 2. Tým pádom je konkurencia zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov v defenzíve, lebo za tú dobu sa to nedá vybaviť možno ani papierovo, nie to ešte vybudovať.
No akokoľvek výhodné sa to zdá byť, nie je tomu tak úplne a zrejme nám to vôbec nepomôže. Do roku 2035 máme skládkovať max. 10 % komunálnych odpadov. No MBÚ produkuje cca 50 % odpadov, ktoré nachádzajú uplatnenie len a len na skládke odpadov.
Teda pomôže, ale nevyrieši. Tu treba dodať, že to nevyrieši ani ZEVO. No jednoducho, tento cieľ je nie len pre Slovensko veľmi náročný. Ale nebojte sa, predpokladám, že ho nesplnia ani západné krajiny EÚ. Ako by sa im to aj podarilo, keď niektoré fičia na MBÚ a iné na energo zhodnotení. Myslím, že čísla prefackajú viaceré krajiny.
Teda koncept MBÚ. To je to čo nás zrejme čaká a neminie a na to si všetci odložte pár euričiek do spor kasy. Zídu sa za dva roky.
Som veľmi rád, že som sa o celom koncepte MBÚ mohol porozprávať s odborníkom na technológie, s pánom Procházkom zo spoločnosti VUMZ Nitra. Obsah článku nájdete pod videom. Celé video je zaradené v našom e-školení o odpadoch.
Páči sa Vám viac koncept MBÚ alebo energo zhodnotenia? Hlasujte v ankete.
Obsah:
00:31 Je splnenie cieľov pre rok 2035 reálne?
03:18 Akým modelom by sa mohlo Slovensko inšpirovať? Je MBÚ správna cesta?
04:54 Aký je cieľ MBÚ?
06:54 Ako vieme využiť jednotlivé zložky po MBÚ? Aký podiel tvoria?
09:48 Kde na Slovensku už prebieha MBÚ?
10:32 Ako by mal riešiť MBÚ? Obec, zberovka alebo skládka?
11:51 Odkedy je úprava odpadov povinná? Stihne sa Slovensko pripraviť?
14:31 Ako prebieha proces MBÚ? Ktoré zložky je možné recyklovať a aká je ich kvalita? Akým spôsobom sa odhaľuje obsah chlóru?
27:22 Tuhé alternatívne palivo (TAP). Aké sú druhy? Kto by ho mohol odoberať? Je dostatok spracovateľov?
30:45 BIO zložka. Ako sa môže využiť?
33:55 Aké množstvá odpadov zariadenie MBÚ spracováva? Aké sú náklady na jej vybudovanie?
36:13 Koľko môže stáť táto služba obce?
38:25 Aký podiel odpadov vie MBÚ odkloniť od skládky?
42:58 Priame energetické zhodnotenie alebo MBÚ? Čo je výhodnejšie?
44:30 Kam sa vie Slovensko posunúť do roku 2023?
Naše e-školenie o odpadoch 2021 si môžete objednať tu.
Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.