Hovorí sa, že od 1. januára už za kovový odpad v zberni nedostanete peniaze v hotovosti. My tvrdíme opak.

Podrobný prehľad odpadovej legislatívy nájdete tu. Dozviete sa ktoráé zákony a vyhlášky sú potrebné a na ktoré môžete pokojne zabudnúť.

Ako je to s výkupom kovových odpadov za hotovosť od 1. januára 2016?

Včera ráno som cestoval autom po diaľnici do Nitry a počúval som správy v rádiu. Príspevok o novom zákone o odpadoch a najmä o výkupe kovových odpadov ma podnietil k tomu, aby som napísal tento prvý článok v roku 2016.

Hoci by sa patrilo písať o nejakej inej príjemnejšej novoročnej téme, no nový zákon je téma sama o sebe, poďme teda k veci.

Všade a všetci hovoria, píšu, či rozprávajú, že od 1. januára už občan – fyzická osoba nedostane vo výkupe kovových odpadov peniaze v hotovosti. A navyše sa pri výkupe musí strhnúť aj zrážková daň 19 %. Má to byť spôsobené novým zákonom o odpadoch.

Dokonca to v dnešnom rannom príspevku v rádiu potvrdilo aj ministerstvo.

Je to tak ale aj naozaj?

Nie, aj áno. Treba povedať, že pôvodný návrh s tým počítal. Z NR SR však vyšiel text zákona, ktorý prakticky poprel predložený úmysel celkového zákazu výkupu kovových odpadov za hotovosť a obmedzil to len na úzku skupinu kovových odpadov.

Ako je to možné? Podstatný je § 16 ods. 8 zákona o odpadoch č. 79/2015. Tam sa píše, že výkup môže prebehnúť len cez poštovú poukážku, prípadne bezhotovostne a musí sa zraziť daň.

V procese schvaľovania zákona o odpadoch sa však do odseku 8 doplnil text, ktorý hovorí, že obmedzenie hotovostných platieb a zrážkovej dane sa týka len odpadov uvedených v odsekoch 6 a 7 daného paragrafu. Teda neobmedzil sa hotovostný výkup kovových odpadov ako taký, ale len jeho úzka skupina odpadov.

A ktoré odpady to sú? Napríklad koľajnice, drôty z vedenia, dopravné značky, zvodidlá, kanalizačné poklopy, závlahové detaily, lesnícke a poľnohospodárske stroje, elektrické rozvody, staré vozidlá, či elektroodpad.

Všetko sú to teda odpady, ktoré bežne normálny občan do zberne nedovezie (až na elektroodpad). Sú to najmä kategórie odpadov, ktoré boli často úmyselne ničené a kradnuté.

A čo to v praxi znamená?

Že výkup kovových odpadov za hotovosť sa prakticky neobmedzil a naďalej môže pokračovať. Samozrejme až na spomenuté výnimky.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Vladimír Tot píše:

    Áno , môže to tak byť , ale je potrebné mať povolenie na výkup od fyzických osôb – pre kat. číslo skupiny 20 . Ale ak Vám úrady ŽP dajú ? Nakoľko ty ktorí vykupujú od občanov nemajú zmluvný vzťah s obcou – mestom , lebo obce – mesta majú vyriešený zber odpadu skupiny 20 jednou zmluvou !!!! A sme v kruhu , kde úrady ŽP chcú pre vybavenie súhlasu pre 20 ..odpad zmluvu s obcou – mestom , ale obce – mesta zmluvy neuzavrú nakoľko nemáte povolenie na nakladanie s odpadom skupiny 20 . Tak že ???

    • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

      Dobrý deň,
      máte pravdu, pre výkup kovov od občanov od roku 2016 potrebujete mať zmluvu s obcou, kde výkup vykonávate. Je to podmienka udelenia súhlasu z Okresného úradu. Mesto má teda v tomto smere možnosť ovplyvňovať s kým zmluvu pre výkup uzavrie. Nič iné sa s tým však robiť nedá, je potrebné sa tomu prispôsobiť, vybaviť zmluvu s obcou či mestom a požiadať okresný úrad o úpravu Vášho súčasného súhlasu, prípadne vybaviť nový. V rámci nášho e-školenia Vám môžeme poskytnúť potrebné vzorové dokumenty pre vybavenie daného súhlasu. Viac tu: http://www.odpadovyhospodar.sk/novy-zakon-o-odpadoch/

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.