Nemáte vybavený súhlas na zhromažďovanie nebezpečných odpadov? Pokuta 1 500 až 200 000 €. Alebo máte súhlas vybavený, no vznikol Vám iný odpad ako ten, ktorý máte udelený v súhlase? Pokuta.
Je to smiešne, ale je to tak. Podmienky pre udelenie súhlasu na zhromažďovanie odpadov sú veľmi striktné. Neexistujú žiadne tolerančné lehoty, počas ktorých by sa dala situácia napraviť. No v praxi tieto situácie prichádzajú stále. A žiaľ, vždy je to dôvod na pokutu.
Súhlas na zhromažďovanie nebezpečných odpadov musí mať udelený pôvodca odpadov, ktorý zhromažďuje viac ako 1 tonu nebezpečných odpadov za rok. Napríklad oleje, handry, prázdne obaly, farby, rozpúšťadlá, no aj odlučovače ropných látok. Hovorí o tom paragraf 97 zákona o odpadoch.
Súhlas má byť vybavený skôr ako firma prekročí hranicu 1 tony za rok. Prvá blbosť. V praxi to síce môžu niektoré firmy predpokladať, no iné ani len netušia ich produkciu. Tak sa stane že počas roka odovzdáte pár plných sudov oleja a celkový objem Vám prekročí 1 tonu. Ak sa tak stane, je zle. No ak by ste ich mali len 0,999 tony, nič sa nedeje, súhlas nepotrebujete a všetko máte v poriadku. Samozrejme ak k tomu nemáte ešte aj nejaké iné nebezpečné odpady.
Často sa stane aj to, že firma kvôli havarijnej situácii prekročí daný limit. Napríklad skladujete plný IBC kontajner s olejom. Ten Vám spadne z vysokozdvižného vozíka, IBC kontajner praskne a olej Vám vytečie. Treba ho pozbierať a bez nejakého sorbentu, handier, zeminy si asi neporadíte. Teda celková Váha odpadu opäť veľmi ľahko prekročí 1 tonu. Máte na to súhlas? Rozumný úradník pochopí, že toto sa predvídať nedalo, no ten nerozumný bude trvať na súhlase.
Najnešťastnejšie je to, že môžete produkovať oficiálne len také odpady, ktoré máte udelené v súhlase. PRÍKLAD: Podáte si žiadosť na Okresný úrad. V dobrej viere a z praxe ste si určili odpady, ktoré u Vás vznikajú alebo by teoreticky mohli vzniknúť. No aj tak sa Vám veľmi jednoducho stane, že Vám vyskočí nejaký iný odpad, s ktorým ste nerátali. A opäť je zle.
Poviete si, že dajme si do súhlasu pre istotu všetky nebezpečné odpady z Katalógu odpadov. No to nie je možné. Úradníci sa často pýtajú, či dané odpady môžu vo Vašej prevádzke vznikať a stalo sa nám, že nám nejaký ten odpad zo žiadosti aj vyhodili.
Navyše úradníci požadujú aj zmluvné krytie na odber odpadov. Teda či máte dané odpady aj v zmluve s Vašim partnerom na odber odpadov. Tu treba podotknúť, že to legislatíva nevyžaduje, no úradníci to žiadajú.
Veľmi často sú problémy s odpadovými olejmi. V katalógu odpadov nájdete cez 20 druhov nebezpečných olejov. Do zmluvy so zberovým partnerom a následne aj do súhlasu si dáte vybrané druhy olejov. No je bežné, že zamestnanci zberovej spoločnosti pri preprave nebezpečných odpadov napíšu do sprievodného listu nebezpečných odpadov akurát to katalógové číslo, ktoré v zmluve a ani v súhlase nemáte. A zasa zle.
Ak by to ministerstvo životného prostredia so znižovaním byrokracie pre firmy myslelo vážne, tak tu je krátky návod v súvislosti s týmto súhlasom. Súhlas je zrejme potrebný, nakoľko je potrebné mať trošku pod dohľadom nakladanie s nebezpečnými odpadmi. Aj limit jedna tona na udelenie súhlasu je fajn. No vylepšiť treba toto:
Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.
Ja by som k tým súhlasom mala ešte pripomienky. V starom zákone platilo rozhodnutie na zhromažďovanie a na prepravu v rámci okresu.
podľa nového je treba žiadať osobitne rozhodnutie na zhromažďovanie a osobitne na nakladanie s NO vrátane prepravy. Ďalšia zbytočná byrokracia.
Tiež sa mi nepáči ustanovenie zákona, kde sa limit 1 tona vzťahuje na celú firmu, kým rozhodnutia sa vydávajú na okres. V niektorom okrese máme napr. za rok cca 150 kg, v inom viac ako 1 tonu, ale musíme mať súhlas aj pre prevádzku v tom okrese, kde máme tých 150 kg.
Navyše, nekonanie niektorých úradov je zarážajúce. Ak máme žiadosť na prepravu NO z januára 2018 ešte nevybavenú, úrad neberie telefóny a nereaguje na e-mailovú žiadosť o informáciu. Čo máme urobiť, aby sme sa dočkali rozhodnutia a pri tom si nepohnevali úradníkov? Čo nám poradíte?
plne s Vami súhlasím a čo poviete na 14 mesačný proces na Okresnom úrade a z ich strany nič? ani prerušenie konania, ani zastavenie, ani jedna oficiálna zásielka …
tiež riešim problém že viacero prevádzok vo viacerých okresoch každá smostatne tak 100 kg a dokopy sú cez tonu..tiež neviem čo s tým…nakoľko pôvodca odpadu je vlastne pôvodný pôvodca takže neviem či je to prevádzkovaeľ na ICO či prevádzkaren na dresu…vo vyhláške sa tkatiež neuvádza že v žiadosti má byť uvedené miesto resp. adresa….ten zákon robil nejaký fúúúú
Celkom slušne na rovinu čo je vlastne žiadosť o súhlas na zhromaždovanie…je to žiadosť kde prevádzkovateľ uvedie druhy a množstvá odpadov čo odhadne ked sa pozrie na svoju prevádzku…t.j. sú to vymyslené čísla odpadov ako aj množstevné čísla..čo urobí úrad ? ako príde tak schváli, však má možnosť povedať toto produkovať nebudete..takže vlastne schvália všetko čo si vymyslím….kontrolujú vlastne podmienky čo som si vymyslela…pri vymýšlaní niekedy zabudnete že sa vo firme sa raz za 10 rokov pokazí ladnička a už idete freonové zariadenie…alebo že sa vám poškodil náter na plote lebo tam niekto autom vrazil a už idete farba….obaly z farieb….
súhlasím. život prinesie mnohé situácie