Článok, aktualizovaný 27.11.2024 a 28.11.2024. Ministerstvo životného prostredia tak ako sľúbilo, predložilo do konca novembra ďalšie informácie k povinnému zadávaniu údajov o odpadoch do informačného systému odpadového hospodárstva ISOH za rok 2024. To je super, ale idú nad rámec vyhlášky a menia aj metodiku, ale priebežne to menia a zosúlaďujú.
MŽP zverejnilo nové informácie o podávaní údajov do ISOHu. Nájdete to tu. Medzičasom (po 1 dni) to aktualizovali aj 27.11.2024 (dokonca 2x), možno ako reakciu na náš včerajší článok 🙂 (aktualizácia pôvodného článku sa nachádza v závere tohto článku,).
Čo dôležité sa tam dozviete?
MŽP ukazuje na obrázkoch ako bude vyzerať prostredie, v ktorom budete zadávať údaje manuálne. Aj s príkladom vyplnenia údajov. Vidíme, že súčasné hlásenie rozdelili na 6 častí, ktoré plus mínus kopíruje súčasné tlačivo. Príručka je spracovaná pekne a prehľadne, za čo Ministerstvo chválim.
No vidím tam hneď 3 otázniky:
Toto je veľmi zaujímavé. Sekcia sa volá nakladanie s odpadom. Ministerstvo avizovalo, že sa bude postupovať podľa intencií súčasného tlačiva Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním. To tlačivo bolo síce nezmyselne, ale vždy postavené aj na uvádzaní vzniku odpadov. Nie len na nakladaní, ktoré má v odpadárskej legislatíve pevne vymedzené pojmy ako: zber, zhodnotenie, zneškodnenie, obchodník, sprostredkovateľ. Nie vznik.
Ide teda o výraznú zmenu. Možno tým len autor chcel povedať toľko, že nepoužíva odpadársku terminológiu, ale hovorovú a nakladanie chápe aj ako vznik odpadov. Alebo chcú ozaj prejsť len na vykazovanie nakladania s ním, teda odbery odpadov? To by dávalo zmysel aj logiku, aj som to už XYZ krát navrhoval, ale to by znamenalo, že idú nad rámec súčasnej legislatívy, mimo nej, v rozpore … a navyše menilo by sa to za pochodu, mesiac pred spustením ISOHu. Je veľmi dôležité to vysvetliť.
Zostatky na sklade možno vypadnú z ohlásenia. Kódy ZPR či ZO sa v možnostiach Skratky nenachádzajú. To by bola fajn vec, opäť som to už XZY krát navrhoval, ale pozor, tu sa to robí mimo vyhlášku, opäť v rozpore s ňou. Zmení sa to za pochodu?
MŽP zaviedlo do sekcie 6/6 novú informáciu. Volá sa: Doplňujúce informácie k spôsobu nakladania. Plus mínus to vyzerá ako Skratka v Evidenčnom liste či Poznámka v Ohlásení. Ale pozor miešajú hrušky s jablkami. Doplnili tu kódy nakladania , vymysleli si nové kódy nakladania (aktualizácia k 28.11.2024 – kódy nakladania MŽP už opravilo) a miešajú to ešte aj s tými položkami v Skratke či poznámke.
Hneď keď sme si všimli oznam o zmenách na stránke ISOHu, utekal som sa do ISOHu na to pozrieť. Zbytočne… tam nič nenájdete. Až potom som si prečítal, že formulár ISOHu nahodia až 9.12.2024. Teda ďalšie 2 týždne. Odvtedy sa to bude dať podľa MŽP testovať, čo je super. Mikuláš bude za nami, Vianoce pred nami, to bude krása.
Nevadí, ide sa ďalej. Skúšať to budeme. Ministerstvo umožní testovanie a zmeny údajov, koľko krát budete chcieť. Následne všetko testovacie na konci roka vymaže a od 1. januára sa pôjde naostro.
Toto je vecička, na ktorú sa čaká najviac. Zverejnili toto riešenie, to je ten XML súbor, o ktorom sa začalo rozprávať. A konečne ho už aj vidíme. Už ho majú naši ITčkári a ideme sa v tom hrabať a zisťovať viac informácií, ako to celé plánujú a čo si tam ešte vymysleli.
Ten príklad zo stránky ISOHu je fajn, len nám neodkrýva možnosť pozrieť sa do zoznamu kódov nakladania, čo kde chcú vyplniť, aké možnosti tam dali … to možno vyčítame z toho XML súboru. Takže pracuje sa na tom, prepájame našu odpadovú aplikáciu ELO.sk do ISOHu a budeme Vás ďalej informovať.
Dnes, 27.11.2024 MŽP opäť zmenilo usmernenie k ISOHU a zmenilo to včerajšie. Zmenili aj príklady vypísania formulárov. Včera sme písali, že MŽP zavádza novú metodiku pri ISOHu. Tú však nemá odobrenú žiadnou vyhláškou. Ani 366 ani novou 89. Napriek tomu, menia metodiku, kódy nakladania, skratky, systém vykazovania.
Dnes MŽP reagovalo k tým kódom nakladania. Písali sme, že nevieme, čo sa skrýva v kódoch nakladania, nakoľko to bolo schované v rozbaľovacej možnosti. Dnes to MŽP ukázalo. No mýlia sa a robia to zle. V usmernení sa píše, že: “Spôsob nakladania s odpadom” korešponduje s položkou č. 7 Kód (z listinného formulára). Môže byť rozdelená do dvoch položiek (týka sa kódov R a D) . Vyplňuje sa podľa číselníkových hodnôt“ v usmernení. To je vidieť aj na obrázku nižšie. Teda malo by to korešpondovať s tým, čo sa teraz píše v listinnej formy do stĺpca č. 7 – teda Kód nakladania. A tu sa MŽP hlboko mýli, veď porovnajte to, čo dali do ISOHU a čo sa tam má písať v zmysle platnej vyhlášky. Zelené sú veci, ktoré ú rovnaké, červené sú nové, či zmenené.
Toto je problém, ideme tolerovať zmeny v rozpore s legislatívou? Alebo by to malo MŽP opraviť podľa platnej legislatívy? Jednoznačne to druhé.
Ministerstvo ďalej v usmernení z 27.11. doplnilo viac info o položke: Doplňujúce informácie k spôsobu nakladania. Píšu že ide o: „skratky ktoré sa predtým zapisovali do poznámky (12 zaklikávacích okienok)“. Opäť sa raz mýlia. Majú tam síce uvedených 12 skratiek, ale niektoré sú úplne nové, niektoré kolidujúce/duplikujúce s kódom nakladania. Nižšie opäť porovnávacia tabuľka:
MŽP po upozornení zmenilo opäť ten materiál z predošlého dňa. Konkrétne opravili kódy nakladania na správny tvar v zmysle vyhlášky 366/2015, čo je super. Skratky zatiaľ nie. Ale aj tak je vidieť, že MŽP na tom pracuje a promptne upravuje veci, na ktoré boli upozornení.
Takže ako ďalej? Ideme znásilňovať vyhlášku? Ako sa máme popasovať s týmito chaotickými a svojvoľnými zmenami? MŽP musí zlepšiť komunikáciu. Nemôže vydať nové usmernenie bez toho aby nám dalo vedieť čo zmenili. Takto musíme čítať slovo po slove a hľadať čo sa zmenilo. Ak sa vydá aktualizácia, musí byť uvedené jasne a výstižne čo sa zmenilo. (aj toto sa vo verzii k 28.11.2024 zlepšilo a MŽP uviedlo info, čo tam opravili, super) Je potrebné urgentne vyriešiť metodickú stránku ISOHu, aby to nebolo v rozpore s legislatívou. Času je málo, treba konať, vysvetľovať, vysvetľovať a vysvetľovať
Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.
Dobrý deň,
XML súbor sa síce dá stiahnuť, ale nedá sa otvoriť. Akou aplikáciou sa formát .xsd dá otvoriť?
otvoriť sa to dá, bežným prehliadačom napríklad, ale bude Vám to na dve veci. ak nie ste IT odborník, a nechcete si prepájať váš program s ISOHom, ani to nepozerajte.