Ako nastaviť zber BIO odpadov, aby to bola pre obec príležitosť?

Môžu byť BIO odpady príležitosť? Akou? Veď sú s tým len problémy, smrad a dodatočné peniaze z rozpočtu obce, či od obyvateľov.

Možno sa zhodneme, že asi každá reforma v čomkoľvek a kedykoľvek v histórii niesla so sebou dávku odboru a nechuti prispôsobiť sa novým zmenám. Zmenám, ktoré priniesol vývoj, resp. nariadenie vrchnosti.

Tak je to aj s BIO odpadmi. Asi každý starosta by bol rád keby že sa tomu nemusí venovať. Teda je to len povinnosť alebo to môže byť aj príležitosť? Jednoznačne to môže/musí byť príležitosť.

Nie len z toho pohľadu, že nás k číslam tlačí Únia a štát, ale aj prirodzeným záujmom. Za chvíľu bude veľký problém skládkovať odpady. Nie len že to bude super drahé, ale je možné, že nebudete mať tie odpady kam odviesť, resp. možno na veľmi dlhú vzdialenosť.

Teda áno, BIO odpady môžu byť príležitosť. No tak isto aj proforma záležitosť ak chcete. Nie je nič jednoduchšie ako rozdať na obci kompostéry, dať si podpísať od obyvateľov, že 100 % domácností kompostuje a tuti fruti, paráda, salám párky, vysmiata tvár, ako ste obišli zákon.

Jeden príklad od pani z nášho školenia. Doma má kompostér a aj sa snaží vyprodukovať kompost, ale nejako jej to nejde a podľa jej slov je z toho vždy len také akési blato. A že nakoniec to aj tak šupne do čiernej nádoby. Teda kompostéry nie sú všeobecný liek a nie je určený pre každého.

Áno, aj toto je jedna z ciest a dokonca je legálna. Ale treba si uvedomiť, že takto ste len minuli peniaze na kompostéry a výsledok sa možno ani nedostaví. Spočiatku je spokojná obec a predajcovia kompotérov. No obci sa to vráti, keď neskôr zistí, že odpady obci neklesli. Česť výnimkám.

Predajcovia kompostérov Vám však možno poradia aj iné možnosti. Možno o niečo drahšie, ale zrejme s úplne iným výsledkom. A to je tá príležitosť, teda výrazný odklon smerom od skládky.

Čo mi však vadí je to, že BIO odpady (ale nie len tie) sa šijú na Ministerstve horúcou ihlou. V predošlom článku som písal ako sa veľmi potichučky a bez akejkoľvek debaty dostala do legislatívy nová príloha, ktorá hovorí o tom, že vývoz BIO odpadov závisí od toho či máte správnu nádobu alebo nie. A ak nemáte, musíte ju vyvážať možno aj dva krát za týždeň.

Ale viete, že do konca roka 2021 budú mať obce aj ďalšiu povinnosť s zberom BIO odpadov a že kvôli tomu budete musieť meniť VZN, pripraviť si viac peňazí a prípadne aj meniť nádoby?

Stanovila sa primeraná donášková vzdialenosť. A za tú sa pre triedený zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu považuje vzdialenosť 0 m od bydliska obyvateľa v individuálnej bytovej výstavbe a v prípade komplexnej bytovej výstavbe to bude miesto zberu zmesového odpadu.

Čo to znamená? Možno ste si už teraz nastavili zber BIO odpadov tak, že máte na ulici nádoby či kontajnery. A ľudia to tam donášajú. A ak to nemáte nastavené tak, že kto má dom, ten má nádobu u seba doma, tak šup meňte plány, takáto nádoba bude musieť byť v každom dome a smetiari musia BIO odpad zbierať od domu k domu.

A pri bytovkách to musí byť na každom mieste, kde máte nádobu na zmesový odpad. A toto všetko máte zosúladiť do konca roka 2021.

A anti odmena pre obce ak to nenastavia? Problémy. Na Environmentálnom fonde možno nesplníte požiadavky pre vyplácanie dotácií. A v prípade skládkovania zmesového odpadu nebudete spĺňať podmienky pre úpravu odpadov pri zdroji, ktorá je povolená do konca roka 2022, ale podmienená triedením aj BIO odpadov. A ten nastavuje vyhláška, ktorá sa zmenila a ktorá Vám toto celé diktuje.

Takže ako vidíte, tie BIO odpady nie sú a nebudú také jednoduché. Ale aj napriek tomu je to a musí byť pre obce a pre Slovenskú Republiku príležitosť. A ako to celé nastaviť?

Univerzálny recept asi neexistuje, no o možnostiach sme sa porozprávali s pánom Kobolkom zo spoločnosti JRK Slovensko. Pod videom nájdete aj obsah, čo a kedy sa vo videu dozviete a kde to nájdete.

Obsah:

00:00     Ako sa Slovensko posunulo v oblasti BIO odpadov?

02:42     Niektoré výnimky končia. Sú obce pripravené na zber BIO odpadov?

03:53     Aké biologicky rozložiteľné komunálne odpady poznáme? Čo patrí do kuchynského odpadu?

07:11     Ako by mal ideálne prebiehať zber BIO odpadov?

Je efektívnejší oddelený alebo spoločný zber zeleného a kuchynského?

Ako zber BIO ovplyvňuje frekvenciu a zloženie zmesového komunálneho odpadu?

14:48     Ako sa vysporiadať s BIO odpadom v malej obci? Postačuje len rozdať kompostéry? Naozaj je kompostovanie bežnou súčasťou života?

21:07     Je domáce kompostovanie predchádzaním vzniku odpadu? Ako zaviesť zber správne?

Prečo sa snažíme zvyšovať úroveň vytriedenia pomocou zvyšovania vytriedených množstiev a nie znižovaním množstva zmesového komunálneho odpadu?

27:16     Zber z nádob. Aké vozidlo, interval a nádoby zvoliť? Čo stojí zberová technika?

36:07     Čím by mala byť vybavená domácnosť? Aké vedierko či nádobu? Aké vlastnosti má mať vrecko na bioodpad?

42:19     Aké štandardy musí spĺňať zariadenie na spracovanie kuchynského odpadu?

Ako prebieha a prečo musí byť zabezpečená hygienizácia?

52:52     Aké typy kompostu existujú a ako sa k nemu stavajú poľnohospodári?

Naše e-školenie o odpadoch 2021 si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. milena píše:

    keď píšete o využívaní pridomových kompostérov, tiež mám svoje poznatky z praxe. v obci sme rozdali kompostéry ešte v minulom roku a z niektorých domácností volali na úrad, že mám plný kompostér, keby mi ho prídete vyprázdniť? Alebo, že berte ten kompostér preč, nechcem ho, lebo sa mi tam množia potkany. Každý s kompostérom dostal príručky, ako správne vyprodukovať dobrý kompost pre vlastnú potrebu. Myslíte si, že títo občania majú snahu udržiavať si správne kompostovisko?
    Ďalší postreh z KE. Včera som zaparkovala auto pri odpadovým bedniach na sídlisku. Vystúpim z auta a čumela som. Čumela na to, ako ľudia obložili kontajner s koláčikmi, nedojedeným jedlom ešte aj s podnosom jednorázovým, v sáčku chlebov. Hotová obložená misa pre potkamov, ktorých je neúrekom. Ale babky asi chcú holúbkov nakŕmiť … no jednoducho realita bežného života, myslenie niektorých osôb a schválené predpisy sú dva rozdielne pohľady na jednu vec.

    • Tomáš Schabjuk píše:

      Ďakujeme za postreh. Preto píšem že kompostéry nie sú univerzálne riešenie. Škoda len že sa na to míňajú milióny eur z fondov a ani len do štatistík sa to nedá zapísať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.